Abdul Kadir Aksu Dergi

Yemek Festivali
1 Ekim 2017
Geçmişte Eyüp 1
1 Ekim 2017
7’den 70’e Sporla Yaşam – Step Saati
28 Eylül 2017
Adalet Bakanı Cemil Çiçek
27 Eylül 2017

EYÜP’TE HUZUR BULUYORUM

Eyüp ilçemizi ziyarete gelen İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu “Eyüp Sultan” dergimize önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Aksu, editörlerimizden Yusuf Amanvermez ve Bekir Şen’e Eyüp’te gördüklerini, hissettiklerini içtenlikle anlattı.

Eyüp İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri, her zaman büyük bir zevk ile bu ilçeye gelirim. Şunu öncelikle ifade etmek isterim ki ilçeye her gelişimde daha güzelleşmiş, daha modern, daha çağdaş hale gelmiş görüyorum ve büyük memnuniyet duyuyorum. Bu bakımdan Belediye Başkanı arkadaşıma teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Özverili, gayretli çalışmalarının devamını diliyorum. Tabii ki çalışma arkadaşlarını da unutmamak lazım. Onlara da teşekkür ediyorum. Eyüp tarihi ilçemiz. Ankara’nın stresini, yorgunluğunu burada atıyoruz. Pierre Loti’siyle tarihiyle, kültürüyle, Haliç’i ile Eyüp bambaşka bir ilçe. En önemlisi Eyüp Sultan Hazretleri burada, ilçeye geldiğinizde mistik, manevi havayı hissedebiliyorsunuz. Kısacası Eyüp’te huzur buluyorum.

EYÜP TARİHE TANIKLIK EDİYOR

Eyüp İstanbul’umuzun en önemli ilçelerinden biri, tarihi bir kent, ne tarafa bakarsanız bakın tarih adına bir şeyler bulmanız mümkün. İmarethaneler, padişahların kılıç kuşanma törenlerini gerçekleştirdiği cülüs yolu, sultan türbeleri, mezar taşları, medreseler, çeşmeler vb… Hepsi tarihe tanıklık ediyor. Belediye Başkanı arkadaşımız bu eserleri korumuş, restore ettirmiş gelecek nesillere aktarılması için büyük efor sarf etmiş. Çok güzel bir hizmet kendisine teşekkür ediyorum.

EYÜP CAZİBE MERKEZİ

Aldığım bilgilere göre Eyüp’e yılda 7 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi geliyor. Turizm açısından önemli bir rakam, yapılan yatırımlarla ziyaretçi sayısında önemli artışlar olacak. Burası artık bir cazibe merkezi, Eyüp Sultan’ıyla, Tarihiyle, Kültürüyle, Sanatıyla, Pierre Loti’siyle, Haliç’iyle harika bir ilçe.

PROJELER BİR BİR HAYATA GEÇMİŞ

Daha önceki incelemelerimde Başkan Genç yapacağı projeleri bana aktarmıştı. İlçeye her gelişimde bu projelerin bir bir hayata geçtiğini görüyorum. Örneğin; Teleferik … Şu anda Haliç’ten Pierre Loti’ye Teleferik ile çıkıyorsunuz. Tarihi yarımadayı kuş bakışı temaşa ediyorsunuz. Turizm açısından önemli bir proje hayata geçmiş… Katlı otopark.. Trafik sorunu Eyüp’te kalmamış, Eyüp Sultan türbesini ziyarete gelenler rahatlıkla ziyaretlerini yapabiliyor. Bununla birlikte iki tünel yol çalışması başlamış. Yine Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra ilk yaptırdığı hamam projesi şu an devam ediyor, Haliç’e raylı sistem projesi devam ediyor. Yine Haliç’e Yunus Gösteri merkezi projesi Büyükşehir meclisinden geçmiş onaylanmış. Bunlar çok güzel şeyler. Bu eserler bir ülkenin kalkındığının en önemli delilleri.

SUÇ ORANI EN DÜŞÜK İLÇE

Eyüp İstanbul’da suç oranı en düşük ilçe, güvenlik güçlerimiz büyük özveri ile çalışıyor. Eyüp’te yaşayan vatandaşlarımız ve ilçeye gelen ziyaretçiler burada huzur buluyor. Özellikle ramazan aylarında Eyüp Sultan türbesi dolup taşıyor. Eyüp İnanç turizmin merkezi, burada o mistik havayı hissedebiliyorsunuz.