Topbaş Bahreyn Sempozyum

Eyüp Plato Yeri Çekimleri
2 Ekim 2017
Toplu Nikah Yat Gezisi
2 Ekim 2017
Tiyatro – Fidanlarımız
2 Ekim 2017
Toplu Nikah 2007
2 Ekim 2017

EYÜP SULTAN SEMPOZYUMU’ NUN IX. DÜZENLEDİK …

Eyüp Belediyesince düzenlenen “ Tarihi, Kültürü ve Sanatıyla 9.Eyüp Sultan Sempozyumu” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş”ın katıldığı bir törenle başladı.

Belediye Başkanı Ahmet Genç; ‘Eyüp’te tarih ayağa kalkıyor…’

Sempozyumda konuşan Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç de 9 yıldan beri gerçekleştirilen sempozyumlarla hem Eyüp’teki tarihi eserlerin envantereni çıkarttıklarını, hem de bu eserleri ihya ettiklerini belirterek, şöyle konuştu;

“10 yıllık belediye başkanlığım boyunca Eyüp’te taş taş üstüne koyan bir Kültür Bakanı henüz görmedim. Ancak Sayın Başbakanımızın Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı tarihi ihya çalışmalarını şimdi Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş sürdürüyor. Başkanımız Kadir Topbaş’ın talimatıyla tarihi Eyüp Sultan Hamamı başta olmak üzere, mezar taşları ve tekkeler gibi birçok yapıyı restore etmeye başladık. Kısacası Eyüp’te tarih yeniden ayağa kalkıyor. İnşallah bütün bu önemli çalışmaları bu dönem tamamlayacağız” dedi.

‘Büyükşenir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları kaydetti:

‘İstanbul’un 10 ayrı ilçesi hazırlatıyoruz.

Sayın Başbakanımızın Belediye Başkanlığı ile yerel yönetimlerde yeni bir anlayış ortaya çıktı. Bu halkımızla, sivil toplumla ve üniversitelerle ortak hareket etme anlayışıydı. Üniversiteler de artık duvarlarının dışına çıkarak belediyelerle birlikte hareket ediyor ve ortak projelere imza atıyor.

Sayın Başbakanımızdan tarihi ve kültürel mirası ayağa kaldırmak için Büyükşehir Belediyesi olarak daha fazla yetki istedik. Talebimiz TBMM’de görüşülüyor. Kültürel zenginliği yenileyerek çarpık yapılaşmayı değiştirmenin önü açılacak. Bu asla mülkiyet hakkına müdahale değil, halkla birlikte adım atmak demektir. Bugüne kadar İstanbul ile ilgili ciltler dolusu çalışmalar yapıldı, ancak bu çalışmalar 1994’ten itibaren hayata geçmeye başladı’’

Programın sonunda Bahreyn’in yerel yöneticilerinden teşekkür plaketi alan Başkan Topbaş da konuk heyete Osmanlı Devleti’nin tuğrasını hediye etti. Topbaş burada yaptığı teşekkür konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden Ağaç AŞ’nin Bahreyn’de hizmetler verdiğini hatırlattı ve Bahreyn’e başka alanlarda da hizmet vermeye hazır olduklarını açıkladı.

13-15 Mayıs 2005 tarihleri arasında yapılan 9. “Tarihi, Kültürü ve Sanatıyla Eyüp Sultan Sempozyumu”na 50 civarında bilim adamı katılarak çeşitli bildiriler yapacak. Bu bilim adamlarının arasında Prof. Dr. Semavi Eyice, Prof. Dr. Nezihi Erdem, Prof. Örcün Barışta, Doç. Davut Dursun gibi tanınmış bilim adamları katılıyor. Bu yıl ilk defa uluslararası düzeyde gerçekleşen sempozyuma Bahreyn’den yerel yöneticler, meclis üyeleri ile Çeçenistan’ın Eski Bakanlarından Ruzbek Bisultanov da katıldı.